Dzisiaj (10.10) o godz. 16:55 w TVN Gala Plebiscytu "Polacy z Werwą".
Podczas Gali przedstawieni zostaną Laureaci III edycji Plebiscytu.
Znamy wszystkich zwycięzców III edycji Plebiscytu "Polacy z Werwą".
Ewelina Marcisz |
Dr n. med. Michał F. Kamiński, dr hab. Marta Bucholc, Karolina Gil, Katarzyna i WojciechSokołowscy, Jakub Krzych, Honorata Martin, Ewelina Marcisz to laureaci trzeciej edycji Plebiscytu „Polacy z Werwą", którego inicjatorem jest PKN ORLEN.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 października 2015 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, siedmiu laureatów z rąk jurorów odebrało czeki na 50 tysięcy złotych oraz cenne statuetki autorstwa Pawła Althamera. Nagrodą Specjalną uhonorowano Olgę Malinkiewicz, wynalazczynię fotowoltaicznych materiałów opartych na minerałach o nazwie perowskity.
Wyróżnienie otrzymali polscy medaliści Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce - Pekin 2015.
To, co wyróżnia Plebiscyt na tle innych konkursów, to szeroka lista kategorii oraz mechanizm wyboru Laureatów, łączący elementy głosowania publicznego i ocen ekspertów. Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i sztuka, Medycyna, Nauka, Ochrona środowiska, Sport to siedem dyscyplin, w których po raz kolejny poszukiwano prawdziwych „Polaków z werwą". Celem akcji jest uhonorowanie i promowanie wybitnie uzdolnionych młodych ludzi, których osiągnięcia budują nowoczesną Polskę – bez kompleksów, konkurencyjną na arenie międzynarodowej. Dlatego prócz grantu w wysokości 50 tysięcy złotych, który laureat może przeznaczyć na dalszy rozwój zawodowy, dodatkowym wymiarem nagrody jest promocja wszystkich kandydatów i zwycięzców. Dzięki dziesiątkom materiałów i publikacji, które ukazały się m.in. w mediach patronackich: telewizji TVN, Gazecie Wyborczej, serwisie gazeta.pl, Co Jest Grane, TVN, RMF FM oraz RMF Classic o dokonaniach dwudziestu jeden wybitnych młodych ludzi nominowanych w Plebiscycie dowiedziała się cala Polska.
Laureaci III edycji Plebiscytu „Polacy z werwą"
Żadne z nich nie ma jeszcze 40 lat, a ich osiągnięcia zmieniają oblicze światowej medycyny i nauki, realnie wpływając na poprawę jakości naszego życia. Trzydziestoparolatkowie zdobywają dziś najważniejsze nagrody w międzynarodowych konkursach, bez problemu stając w szranki z konkurentami z całego świata. Swoim entuzjazmem i duchem walki zarażają kolejne młode pokolenia. Jury III edycji Plebiscytu tytułem „Polaka z werwą" 2015 roku uhonorowało:
W kategorii Sport: Ewelinę Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne).
Rywalami Eweliny w tegorocznym plebiscycie byli Adam Kszczot - w-ce mistrz świata w biegu na 800 m oraz Michał Szyba - brązowy medalista Mistrzostw Świata w piłce ręcznej
W kategorii Medycyna: dr n. med. Michała F. Kamińskiego,
W kategorii Nauka: dr hab. Martę Bucholc,
W kategorii Ochrona środowiska: Karolinę Gil,
W kategorii Design i architektura: Katarzynę i Wojciecha Sokołowskich,
W kategorii Innowacje w biznesie: Jakuba Krzycha,
W kategorii Kultura i sztuka: Honoratę Martin,
Nagroda Specjalna dla Olgi Malinkiewicz i wyróżnienie dla medalistów Mistrzostw Świata w lekkoatletyce – Pekin 2015
Kapituła III edycji Plebiscytu „Polacy z werwą", w skład której wchodzą przewodniczący zespołów jurorskich, przedstawiciele patronów medialnych oraz Prezes PKN ORLEN Jacek Krawiec, przyznała Nagrodę Specjalną Oldze Malinkiewicz. Wyróżnienie to przyznawane jest za szczególny i oryginalny wkład w popularyzację dziedzin życia odpowiadających kategoriom Plebiscytu.
Olga Malinkiewicz, fizyk, jest wynalazczynią fotowoltaicznych materiałów opartych na perowskitach. Jest to nowa technologia czerpania energii słonecznej, zdecydowanie tańsza od dotychczasowych, opartych na krzemie, która wykorzystuje ogólnie dostępne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur.
Wyróżnienie otrzymali polscy medaliści Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce - Pekinie 2015: Anicie Włodarczyk (złoty medal w rzucie młotem), Pawłowi Fajdkowi (złoty medal w rzucie młotem), Wojciechowi Nowickiemu (brązowy medal w rzucie młotem), Piotrowi Małachowskiemu (złoty medal w rzucie dyskiem), Robertowi Urbankowi (brązowy medal w rzucie dyskiem), Adamowi Kszczotowi (srebrny medal w biegu na 800 m), Pawłowi Wojciechowskiemu (brązowy medal w skoku o tyczce) i Piotrowi Liskowi (brązowy medal w skoku o tycze). Nagrodę w imieniu wszystkich wyróżnionych odbierał Paweł Fajdek – polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, najmłodszy w historii złoty medalista mistrzostw świata w tej konkurencji.
Inicjatorem i sponsorem Plebiscytu jest PKN OrlenOrlenPartnerem Plebiscytu jest Teatr Wielki - Opera Narodowa Teatr Wielki Opera Narodowa
Źródło:
https://www.polacyzwerwa.pl/…/613-laureaci-iii-edycji-plebi…
Rocznik 1991
Biegaczka narciarska, w której drzemie potencjał by zostać kolejną polską królową nart.
„Tego talentu nie wolno zmarnować" – mówi o niej Justyna Kowalczyk. Marcisz jest typem wojownika, który walczy do końca i pokonuje swojej słabości, by wznieść się na szczyt swych możliwości. Zarówno indywidualnie, jak i z drużyną.
Otwarcie przyznaje, że był okres, kiedy cierpiała z powodu kontuzji i przestała wierzyć w swoje możliwości. Na szczęście po sukcesach wstąpił w nią nowy duch. Teraz oczekuje więcej od siebie. Czuje, że może osiągnąć jeszcze bardzo wiele w biegach narciarskich. Tak naprawdę jest dopiero na początku tej drogi. Ma pewne cele, które są też jej marzeniami. Wierzy, że coraz częściej będzie uciekać, a nie gonić.
Przed biegaczką z Ustrzyk Dolnych rysuje się piękna sportowa przyszłość. Na Mistrzostwach Świata w Falun była ważnym ogniwem sztafety i choć zmagała się z ogromnym bólem, pokonała dystans na 5 km łyżwą i Polki zajęły doskonałe, piąte miejsce. Indywidualnie zajęła 25 lokatę w sprincie techniką klasyczną.
Marcisz to uparta i wytrwała zawodniczka. Pracowita i solidna. Jej kariera rozwija się stabilnie. Z zawodów na zawody podnosi poziom i zajmuje coraz wyższe lokaty. Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawiła się 30 grudnia 2007 r. podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Zajęła wtedy 21. miejsce w sprincie techniką dowolną.
W 2009 r. wystartowała na Zimowym Europejskim Festiwalu Młodzieży w Szczyrku, gdzie była między innymi dziesiąta w tej samej konkurencji. W 2010 r. wystąpiła na Mistrzostwach Świata Juniorów w Hinterzarten. Jej najlepszym indywidualnym wynikiem było tam piętnaste miejsce w biegu łączonym na 10 km oraz jedenaste miejsce w sztafecie. Rok później, podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Otepää w biegu łączonym na 10 km była piąta, a w biegu na 5 km techniką dowolną zajęła 17. pozycję.
W 2011 roku zadebiutowała na dużej seniorskiej imprezie startując na Mistrzostwach Świata w Oslo. Wspólnie z Justyną Kowalczyk, Pauliną Maciuszek i Agnieszką Szymańczak zajęła tam ósme miejsce w sztafecie, a indywidualnie zajęła 47. miejsce w sprincie stylem dowolnym oraz 54. miejsce w biegu na 10 km klasykiem. W Pucharze Świata zadebiutowała 20 listopada 2010 r. w Gällivare, gdzie zajęła 79. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. Niedawno wywalczyła srebrny i brązowy medal uniwersjady w Strbskim Plesie.
Biegaczka, choć stąpa po białym puchu, to jednak twardo stoi na ziemi. Perspektywicznie i poważnie myśli o życiu. Jest przedstawicielką nowej generacji - tej, która nie wstydzi się mówić o pieniądzach, które przynosi sport. Bez nich byłoby trudniej realizować marzenia i efektywnie trenować. Ale według sportsmenki na szczęście podstawą tego gigantycznego wysiłku jest pasja i sportowy duch walki. Niezmiennie najważniejsza jest satysfakcji z tego, że robi to, co kocha. Tym trafia do serc kibiców.